• تور فایبرگلاس چیست؟

تور فایبرگلاس یکی از ابزارهای صنعتی بسیار پرکاربرد است که به دلیل جنس آن، یعنی فایبرگلاس بودن، در خانواده مواد کامپوزیتی قرار می‌گیرد؛ لذا معرفی این ابزار و موارد کاربرد آن نیازمند آشنایی مختصر با ماده کامپوزیت است.

رشد فزاینده تکنولوژی در سال‌های اخیر باعث شده است تا دیگر موادی که به طور طبیعی در دسترس قرار دارند، برای پاسخ به نیازهای روبه رشد بشر کافی نباشند و از این رو تلاش برای ساخت مواد جدید اجتناب ناپذیر شده است. به طور مثال، در بیشتر کاربردهای مهندسی به موادی نیاز است که ضمن داشتن استحکام بالا، سبک باشند، مقاومت سایشی خوبی داشته باشند و... . اما از آنجا که نمی‌توان در طبیعت ماده‌ای یافت که همه خواص مورد نظر را دارا باشد، باید به دنبال چاره‌ای دیگر بود؛ لذا ساخت و استفاده از کامپوزیت‌ها (مواد ترکیبی) راه‌حل مناسبی است که بشر به آن دست یافته است. باید توجه داشت که استفاده از این مواد ترکیبی ایده جدیدی نیست. در ایران، مصر و چین باستان برای اولین بار از کاه‌گل که نوع ابتدایی یک ماده‌ی ترکیبی است، برای ساخت بناهای مقاوم و سبک استفاده گردید؛ اما استفاده از مواد ترکیبی جدید، یعنی کامپوزیت‌های پیشرفته مهندسی و نه طبیعی، از حدود نیمه دوم قرن بیستم آغاز شد.

اگر مواد مهندسی را به چهار دسته اصلی فلز (Metal)، پلیمر (Polymer)، سرامیک (Ceramic) و کربن (Carbon) طبقه‌بندی کنیم، کامپوزیت دسته پنجمی است که در واقع ترکیبی از چهار دسته دیگر است؛ ماده‌ای چند جزئی که خواص آن در مجموع از هرکدام از اجزاء آن بهتر است؛ ضمن آنکه اجزای مختلف، کارایی یکدیگر را بهبود می‌بخشند. هر کامپوزیت شامل یک فاز زمینه (Matrix) و یک یا چند فاز تقویت‌کننده (Reinforcement) است. البته ترکیب مواد در کامپوزیت‌ها یک ترکیب فیزیکی و ماکروسکوپی است؛ یعنی اجزای تشکیل‌دهنده یک کامپوزیت با هم به صورت شیمیایی ترکیب نمی‌شوند؛ لذا ماهیت شیمیایی و طبیعی خود را حفظ و سطح مشترک مشخصی بین اجزای آن باقی می‌ماند.

کامپوزیت‌های مهندسی را می‌توان از نظر فاز زمینه به چهار تقسیم‌بندی کرد: 1) کامپوزیت‌های با زمینه سرامیکی (CMC) 2) کامپوزیت‌های با زمینه پلیمری (PMC) 3) کامپوزیت‌های با زمینه فلزی (MMC) 4) کامپوزیت‌های با زمینه کربنی (CC).

 • کاربرد فایبرگلاس در صنعت ساختمان‌سازی

ساختمان‌سازی صنعت بسیار گسترده‌ای است که طیف وسیعی از مواد اولیه، ابزارآلات و محصولات را در درون خود جای می‌دهد و شاید اغراق‌آمیز نباشد اگر گفته شود که در بیشتر این موارد می‌توان به کاربرد فایبرگلاس اشاره کرد. در این رابطه می‌توان کاربرد فایبرگلاس در تولید درب و پنجره، پنل‌های متحرک، پوشش سقف و سایه‌بان، نما و دکوراسیون و موارد بسیار دیگر را نام برد.

 • کاربرد فایبرگلاس در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی عمدتاً از محصولات فایبرگلاس در تولید مخازن، لوله و اتصالات مرتبط با حفاری، استخراج و انتقال استفاده می‌شود؛ چرا که فایبرگلاس از مقاومت زیادی نسبت به خورندگی برخوردار است و می‌تواند در برابر مواد اسیدی پایداری بیشتری در مقایسه با فلز داشته باشد. امروزه از فایبرگلاس در ساخت باکس‌های مقاوم برای حمل مواد پتروشیمی نیز استفاده می‌شود. همچنین کاربرد فایبرگلاس در تولید ابزار‌آلات و تجهیزات ایمنی بسیار زیاد است. 

 • کاربرد فایبرگلاس در تولید مخازن، لوله و اتصالات

در بالا اشاره شد که فایبرگلاس به دلیل مقاوم بودن در برابر خورندگی از ظرفیت بالایی برای ساخت مخازن آب و انواع میعانات برخوردار است. از طرف دیگر ساخت انواع لوله و اتصالات با ماده فایبرگلاس بسیار شایع است؛ چرا که علاوه‌ بر سبک و مقاوم بودن، ارزان‌تر از مواد فلزی تولید می‌شود. همچنین به راحتی می‌توان این محصولات را در اندازه و ابعاد بسیار بزرگ تولید کرد و نسبت به کارایی آن اطمینان داشت.

 • کاربرد فایبرگلاس در صنعت اتومبیل، کشتی‌سایزی و هواپیماسازی

در تمام این صنایع آنچه محوریت دارد مسئله سرعت است و سرعت نیز ارتباط مستقیمی با وزن دارد؛ لذا کاربرد مواد فایبرگلاس در ساخت قطعات اتومبیل، بهینه‌سازی آن در رابطه با قدرت موتور و سرعت و شتاب آن را به همراه می‌آورد. همین مسئله در ساخت کشتی‌های کوچک و بزرگ و همچنین در بدنه‌ و قطعات هواپیما نیز صادق است. در شکل زیر حجم و میزان کاربرد فایبرگلاس در بدنه هواپیمای بوئینگ 777 نشان داده می‌شود.

 • کاربرد فایبرگلاس در عایق‌بندی  و مقاوم‌سازی

شاید بتوان گفت بعد از سبک بودن، مهم‌ترین ویژگی محصولات تولید شده با استفاده از فایبرگلاس این است که عمده این محصولات بسیار مقاوم بوده و در برابر حرارت و رطوبت عایق می‌باشند. لذا گذشته از محصولاتی که مقاومت و عایق بودن در تولید آنها به عنوان یک ویژگی ثانوی مطرح است، با استفاده از فایبرگلاس می‌توان محصولاتی را تولید کرد که مشخصا برای مقاوم‌سازی سطوح و عایق‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این رابطه کاربرد فایبرگلاس در عایق‌بندی سطح و دیوار ساختمان، بام منازل و کف استخر قابل توجه است؛ در این عایق‌بندی ها علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی، بحث مقاوم‌سازی سنگ‌ها، کاشی‌ها و یا قطعات چوبی بکار رفته در بنا مورد توجه است. در همین رابطه در سال‌های اخیر تولید استخرهای پیش‌ساخته از جنس فایبرگلاس و همچنین روکش‌های سقفی فایبرگلاس بسیار مورد استفاده واقع شده‌اند.

 • تور فایبرگلاس؛ ابزاری برای مقاوم سازی و عایق‌بندی

تور فایبرگلاس ابزار پرکاربردی در صنعت ساختمان‌سازی است؛ این محصول کامپوزیتی دارای تمام ویژگی‌های منحصربه‌فرد مواد فایبرگلاس است؛ از جمله سبک بودن، دوام و مقاومت بالا، خاصیت عایقی داشتن و .... . لذا از تمام این ویژگی‌ها در تولید محصولی استفاده شده است که بتواند در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. در این رابطه از تور فایبرگلاس جهت مقاوم سازی سطح دیوار، عایق‌بندی کف، سقف و کناره بنا و تحکیم انواع سنگ‌های بکار رفته در ساختمان استفاده می‌شود.

تور فایبرگلاس به اشکال گوناگونی در بازار عرضه می‌شود و متناسب با نوع کاربرد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این رابطه تور فایبرگلاس به شکل متری، تیب، حصیری، سوزنی و ... قابل اشاره است.

یکی دیگر از محصولات پرکاربرد فایبرگلاس که تا حدودی به تور فایبرگلاس شبیه است، الیاف بافته شده‌ی فایبرگلاس (Fiberglass Woven Roving ) است. از این الیاف در کارخانجات سنگ‌بری برای آتل کردن بلوک سنگ و کپ کردن آن استفاده می‌شود. همچنین در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در مخازن و لوله‌ها مورد  استفاده واقع می‌شود. این محصول در صنعت خانه‌سازی نیز دارای کاربردهای بسیاری است.

شرکت بازرگانی هایمکس (Himax) با سال‌ها تجربه در زمینه صادرات و واردات انواع ابزارآلات صنعتی، اینک مفتخر به عرضه انواع تورهای فایبرگلاس (Fiberglass Mesh) و الیاف بافته شده فایبرگلاس (Fiberglass woven Roving) برای مصارف صنعتی گوناگون در بازار ایران است. ما اطمینان می‌دهیم که این محصولات را با بهترین کیفیت، به قیمت روز و به شکل فروش نقد و اعتباری در اقصی نقاط ایران عرضه نماییم. شایان ذکر است که فروشگاه آنلاین هایمکس (Himax) این امکان خرید را به راحت‌ترین شکل ممکن برای شما خریداران محترم فراهم آورده است. در این رابطه هم‌اکنون می‌توانید تورهای فایبرگلاس را در اندازه‌های مختلف خریداری نمایید. برای اطلاعات بیشتر، واحد فروش شرکت بازرگانی هایمکس (Himax) پاسخ‌گوی سوالات شما می‌باشد. در جدول زیر موجودی انبار شرکت بازرگانی هایمکس (Himax) قابل مشاهده است.

موجودی انبار

 1. تور فایبرگلاس: 7 در 9 / دبل/ 75 گرمی/ از عرض 1:20 تا 2 متر با طول 100 یا 200 متری
 1. تور فایبرگلاس: 4 در 4 / 75 گرمی/ از عرض 30 سانتر تا 2 متر
 1. تور فایبرگلاس: 3 در 3 / 60 گرمی/ از عرض 40 سانتر تا 2 متر
 1. تور فایبرگلاس: 4 در 4 / 110 گرمی/ عرض 30 سانتر
 1. تورفایبرگلاس: 3 در 3 / 45 گرمی/ عرض 1 متر
 1. تور الیافی برای پشت سرامیک: 5 در 5 / 110 گرمی
 1. تور الیافی بدون رزین: 3 در 3 / عرض 1:30
 1. الیاف بافته شده فایبرگلاس: عرض 1 متر / وزن 200 و 400 گرم
 

 

                              

تصاویر: 


منوی کاربری

نظرسنجی

شرکت بازرگانی سازش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آمار بازدید

نشانی دفتر مرکزی:

اصقهان- شهرک صنعتی محمودآباد - خیابان 34 "گز" 

شماره تماس دفتر مرکزی:  33801483 - 009831

نشانی دفتر در کشور دبی:

الشارجه-خیابان شیخ محمد ساختمان شماره 20 - واحد 2

مدیریت شرکت: حاج هاشمی 00989131111803

درگاه وب:

وب سایت رسمی شرکت: www.s-h3group.com

پست الکترونیک: sazeshston90@yahoo.com